DNS-leke on olukord, kus DNS-päringuid saadetakse tahtmatult ja volitamata DNS-serveritesse, mis ei ole kasutaja enda poolt valitud või usaldusväärne. See võib juhtuda erinevatel põhjustel, nagu näiteks tõrked DNS-konfiguratsioonis või turvalisusega seotud probleemid.

Kui DNS-leke esineb, võib see viia privaatsuse ohustamiseni, kuna DNS-päringud võivad sisaldada teavet kasutaja veebitegevuse ja külastatud veebisaitide kohta. Kui sellised päringud suunatakse volitamata DNS-serveritesse, võivad need serverid koguda kasutaja kohta teavet ja seda edastada kolmandatele osapooltele ilma kasutaja loata või teadmata.

DNS-lekked võivad olla eriti ohtlikud, kui kasutatakse avalikke WiFi-võrke, kus turvameetmed ei ole tavaliselt piisavalt tugevad. Sel juhul võivad häkkerid kasutada DNS-lekkeid, et koguda kasutaja kohta teavet ja varastada identiteeti või rünnata kasutaja seadmeid.

DNS-lekkeid saab vältida mitmel viisil. Üks võimalus on kasutada usaldusväärseid ja turvalisi DNS-servereid, nagu näiteks Google DNS või Cloudflare DNS, mis tagavad privaatsuse ja turvalisuse. Teine võimalus on kasutada VPN-teenust, mis varjab kasutaja DNS-päringud ja krüpteerib kogu internetiliikluse, muutes selle raskemaks häkkeritele. Lisaks võib tarkvara- ja rakenduseuuenduste installimine aidata vältida DNS-lekkeid, kuna need võivad sisaldada parandusi turvavead ja tõrked DNS-konfiguratsioonis.

By dns