Internet on nüüdseks muutunud lahutamatuks osaks meie igapäevaelust. Paljud meist kasutavad seda igapäevaselt, ent harva mõtleme sellele, kuidas kogu see süsteem tegelikult toimib. Üheks oluliseks interneti toimimise aluseks on domeeninimede süsteem (Domain Name System ehk DNS). Selles blogipostituses heidame pilgu just domeeninimede maailma ning selgitame, kuidas see täpselt toimib.

Sissejuhatus domeeninimede maailma

Iga kord, kui sisestame veebibrauseri aadressiribale mõne veebilehe nime nagu näiteks “google.com”, leiab aset keeruline protsess, mis muudab selle nime arvutile mõistetavaks aadressiks. See on võimalik tänu DNS-ile, mis toimib nagu Interneti telefoniraamat.

Milline on DNS-i ülesehitus ja toimimispõhimõte?

DNS koosneb mitmetasandilisest süsteemist. Esimesel tasandil on nn juurdomeenid, milleks on punktidega eraldatud domeenid nagu .com, .net, .org ja riiklikud tähised nagu .ee Eesti jaoks. Need juurdomeenid on jaotatud teise taseme domeenideks, mida haldavad ja registreerivad erinevad organisatsioonid.

Kui kasutaja soovib mingit veebiaadressi külastada, saadetakse päring esmalt lokaalsele nimeresolvaatorile, mis seejärel suhtleb rekursiivselt mitmete DNS-serveritega, et jõuda konkreetse aadressi IP-numbrini, mille abil on võimalik päriselt sihtkohta jõuda.

Mis on tippdomeen ja alamdomeen?

Tippdomeen (TLD – Top Level Domain) on kõige kõrgemal tasemel domeeninimi DNS-i hierarhias. Need on jagatud kahte rühma: üldised tippdomeenid (gTLDs) nagu .com, .org ja .net ning riiklikud tippdomeenid (ccTLDs) nagu .ee Eesti puhul.

Alamdomeenid (näiteks “blogi.minuveeb.ee”) on teise taseme domeenide “lapsed”, mida kasutatakse organisatsiooni sisemise struktuuri loomiseks või erinevate teenuste ja rakenduste eristamiseks.

Kokkuvõtteks

DNS on keeruline, ent oluline süsteem, mis muudab Interneti kasutamise meile lihtsaks ja arusaadavaks. Iga domeeninimi peegeldab ainulaadset aadressi küberruumis ning tagab, et jõuame täpselt sinna, kuhu me soovime. Domeeninimede süsteemi mõistmine aitab paremini mõista, kuidas internet toimib ning annab teadmised, mida võib vaja minna kas veebilehe loomisel või IT-valdkonnas töötades.