Resolver DNS on tarkvara või teenus, mis vastutab DNS-päringute esitamise ja vastuste saamise eest. Resolver DNS on tavaliselt seadistatud kasutaja arvutis, ruuteris või internetiteenuse pakkujate serveris.

Kui kasutaja sisestab veebibrauserisse URL-i (nt host.ee), saadab brauser selle päringu resolver DNS-ile. Resolver DNS esitab päringu ülemisele DNS-serverile, kuni leiab õige IP-aadressi, mis vastab otsitavale domeeninimele. Seejärel saadab resolver DNS vastuse kasutaja arvutisse, mis võimaldab brauseril avada veebisaidi.

Resolver DNS-i olulisus seisneb selles, et see aitab kiirendada interneti sirvimist, sest see vähendab otsinguaega, mida kulub IP-aadressi leidmiseks. Kui resolver DNS on seadistatud tõhusalt ja see kasutab kiireid DNS-servereid, saab see aidata vähendada veebilehtede laadimise aega.

Resolver DNS võib olla ka turvalisuse seisukohalt oluline. Kui resolver DNS kasutab DNSSEC-i, aitab see vältida DNS-pahavara rünnakuid ja tagab, et vastused on autentsed ja turvalised. Samuti võib resolver DNS kasutada muid turvalisuse meetmeid, nagu näiteks DNS-päringute krüpteerimine, et kaitsta kasutaja privaatsust ja takistada DNS-lekkeid.

Kasutajad saavad oma arvutis või ruuteris seadistada resolver DNS-i, et kasutada konkreetseid DNS-servereid. Samuti võivad internetiteenuse pakkujad pakkuda oma resolver DNS-teenuseid, mida kasutajad saavad oma seadmetes kasutada.

By dns